Co je oznámení
Oznámením se rozumí ústní či písemné oznámení fyzické osoby, jehož obsahem jsou informace o možném protiprávním jednání, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností.
Kdo může být oznamovatelem
Každá fyzická osoba, která oznámí nebo zveřejní informace o porušení právních předpisů, jež získala v souvislosti s činnostmi souvisejícími s prací nebo ucházení se o ni. Oznamovateli mohou být zaměstnanci povinného subjektu a osoby vykonávající dobrovolnickou činnost, odbornou praxi nebo stáž. Přijímání oznámení od jiných než těchto uvedených osob je vyloučeno.
Kdo je povinným subjektem
Povinným subjektem je RNDr. Petr Kerndl, realitní zprostředkování, B. Němcové 29, 388 01 Blatná, IČO 43844961, který je povinen zřídit vnitřní oznamovací systém (VOS) a určit příslušnou osobu.
Povinný subjekt prohlašuje, že má vydán vnitřní oznamovací předpis, který kompletně upravuje problematiku ochrany oznamovatelů, tzv. whistleblowingu.
Povinný subjekt bere plně na vědomí zákaz odvetných opatření určených v §4 zákona č. 171/2023 Sb. a čl. 19 Směrnice EU.
Právní úprava
Ochrana oznamovatelů je komplexně upravena zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon o ochraně oznamovatelů“), v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie a zákonem č. 172/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů.
Co se oznamuje
• má znaky trestného činu
• má znaky přestupku, za který zákon o ochraně oznamovatelů stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000,- Kč
• porušuje zákon o ochraně oznamovatelů nebo porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblastech vymezených v §2 odst. 1 písm. d) zákona o ochraně oznamovatelů
Způsoby podání oznámení
Oznámení lze podat prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému, externího oznamovacího systému prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti nebo uveřejněním, případně přímo příslušným orgánům veřejné moci.
Vnitřní oznamovací systém (VOS)
Oznamovatel podává oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému výhradně příslušné osobě a je oprávněn jej podat písemně i ústně. Osobou pověřenou vedením vnitřního oznamovacího systému je RNDr. Petr Kerndl (dále jen „příslušná osoba“).
Oznamovatel může využít:
• listinné oznámení, které je možné zaslat na adresu RNDr. Petr Kerndl, B. Němcové 29, 388 01 Blatná, s označením obálky „Oznámení - neotevírat - výhradně k rukám příslušné osoby“
• e-mailovou adresu petr.kerndl@tiscali.cz
• telefonní linku +420 604 518 400, po dobu pracovní doby příslušné osoby, tedy:
pondělí až čtvrtek 8:30 – 12:00, 13.30 – 15.30 hod., pátek 8:30 – 12:30 hod.
• osobní jednání po předchozí dohodě
Externí oznamovací systém (EOS)
Oznámení na případné protiprávní jednání lze podat i prostřednictvím externího oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti,
i anonymně, na této webové adrese: https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/.
Informace týkající se zejména správného postupu při oznamování protiprávního jednání, zachování ochrany oznamovatele, jaké
protiprávní jednání lze ohlásit, jakým způsobem lze protiprávní jednání ohlásit a jak bude prošetřeno a řadu dalších informací naleznete
na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti (v sekci Informace pro oznamovatele): https://oznamovatel.justice.cz/.
Poučení o vědomě nepravdivém oznámení
Fyzické osobě, která podá vědomě nepravdivé oznámení, nenáleží ochrana před odvetnými opatřeními. Oznamovatel se dopustí přestupku tím, že podá vědomě nepravdivé oznámení, za což lze uložit pokutu do výše 50 000,- Kč.